Az átlagkereseti szint 2023-ban magasabb lesz, mint tavaly. A KSH legfrissebb kereseti gyorstájékoztatója alapján a 2022-es, nettósított éves kereseteket az adott évre vonatkozó valorizációs szorzóval kell megemelni, hogy azokat a nyugdíjba vonulás évét megelőző év nettó átlagkereseti szintjéhez igazítsák. A KSH szerint a 2022. január – december hónapokban a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 17,5 százalékkal, a kedvezmények figyelembe vételével számított nettó átlagkereset pedig 18,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az ehhez kapcsolódó valorizációs szorzókat a 2023. március végén kiadandó kormányrendelet határozza meg.
A nyugdíjba vonulás évének meghatározó szerepe van a nyugdíj összegének alakításában, ezért fontos időzíteni a nyugdíjmegállapítás kezdőnapját. Azoknak, akik idén teljesítik a nyugdíjuk feltételeit, életbevágóan fontos, hogy képesek legyenek optimálisan időzíteni a nyugdíjmegállapításukat. Az infláció felülírhatja a nyugdíj összegének alakításában fennálló trendet is.
2023-ban a nyugdíjigénylőknek 17,5 százalékkal magasabb valorizációs szorzókkal állapítják meg a nyugdíjuk alapját képező nettó számított havi életpálya átlagkeresetük összegét. Ezzel a módszerrel a korábbi években szerzett, nettósított éves kereseteket az adott évre vonatkozó valorizációs szorzóval meg kell szorozni, hogy azokat az aktuális évhez igazítsák. A 2022-es és korábbi évek nettósított éves kereseteit kell a 2022. év kereseti szintjéhez igazítani, hogy azok megfelelően megállapíthassák a nyugdíj összegét.
2023-ban 17,5%-kal magasabb valorizációs szorzókkal állapítják meg a nyugdíjak alapját képező nettó számított havi életpálya átlagkeresetüket.