Az izraeli kémprogram körül vasárnap este robbant ki a botrány, amikor is 17 újság részvételével megjelentek nemzetközi oknyomozói cikkek, Magyarországról a Direkt36 csapata vett részt benne. A kormány kritikusait, és újságírókat is célba vettek vele.
A Pegasus egy okostelefonokat megtámadó kémszoftver, amivel le tudják hallgatni a megfigyeltek telefonbeszélgetéseit, illetve hozzáférnek a telefonon tárolt minden egyéb adatukhoz: fotók, üzenetek, emailek, videók.
A szoftver fejlesztője az NSO nevű izraeli cég, akik eredetileg csak az izraeli védelmi minisztérium engedélyével adhatja el a programját más országoknak.
Mint kiderült, már évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen: a célpontok között újságírók, üzletemberek, ellenzéki politikusok, jogvédők és hozzájuk közel álló emberek is voltak.
A kutatás során a Direkt36 csapata számos olyan közvetett bizonyítékot talált, ami arra utal, hogy a megfigyelések mögött magyar állami szervek állnak. Nagyon érdekes, hogy a kormányközeli médiában még nem jelent meg semmi a történetről annak ellenére, hogy nemzetközi címlapsztori lett belőle.
A nemzetközi nyomozás összesen 17 szerkesztőség részvételével zajlott ( köztük volt a Washington Post, a Guardian, és a Le Monde is), és a Forbidden Stories tényfeltáró újságíró hálózat vezette, az Amnesty International (AI) jogvédő szervezettel közösen jutott hozzá egy, az NSO ügyfeleinek tevékenységével kapcsolatos adatbázishoz.
Ebben több, mint 50 ezer telefonszámot találtak, mint megfigyelési célpont, 2016 óta több, mint 50 országból. Kiemelték, hogy az, hogy valakinek benne volt a telefonszáma a rendszerben még nem jelenti azt, hogy be is vetették ellene a szoftvert, de több esetben is utólagosan bizonyították, hogy valóban behatoltak a készülékekbe.
A Pegasust hivatalosan csak terrorizmussal és szervezett bűnözéssel gyanúsított személyek ellen lehetne bevetni. Magyarországról több, mint 300 célpont szerepelt az adatbázisban.
Négy újságírót és egy fotóst is sikerült azonosítani célpontként: Panyi Szabolcsot és Szabó Andrást a Direkt36-tól, Dercsényi Dávidot, a negyedik újságíró pedig nem szerette volna publikálni a nevét. A fotós szintén a névtelenségét kérte. Ő együtt dolgozott egy olyan amerikai újságíróval, aki az orosz vezetésű, Budapestre költöző Nemzetközi Befektetési Bank ügyeiről írt.
A célpontok között szerepelt továbbá Varga Zoltán (Centrál Médiacsoport tulajdonosa), üzletemberek, továbbá Simicska Lajos. Több más magyar közszereplő is feltűnik a célpontok között, köztük egy tekintélyes ügyvéd és egy ellenzéki városvezető.
Világszerte több, mint 200 újságírót azonosítottak eddig az adatbázisban, ők olyan országokban lévő korrupcióról és hatalommal való visszaélésről írtak, mint az Egyesült Arab Emirátusok, India, Azerbajdzsán, Marokkó, vagy Mexikó.
Ezek az újságírók olyan lapok munkatársai, mint a CNN, a Le Monde, New York Times, Reuters, Wall Street Journal, Economist. A 2018-ban meggyilkolt Washington Post-újságíró, Dzsamál Hasogdzsi családi és baráti körének a telefonjára is telepítették az NSO kémprogramját.
Az nem derült ki még pontosan, hogy ki vetette be a magyar célpontok ellen a kémfegyvert, de nagy valószínűséggel a magyar hatóságok állnak a háttérben.
Több információ is arra utal, hogy Magyarországon azután jelent meg a kémszoftver, hogy 2017 és 2018-ban magas szintű találkozók voltak a magyar és az izraeli kormány között.
A Direkt36-nak egy korábbi magyar titkosszolgálati tiszt azt mondta, hogy információi szerint a nemzetbiztonsági szervek a magyar–izraeli kapcsolat szorosabbá válásával kezdték el használni a Pegasust.
A csapat részletes kérdéssort küldött az NSO-nak, azonban a megkeresésre nem reagáltak. A magyar kormány ugyancsak kapott egy ilyen kérdéssort, amiket bár nem tagadtak, de nem is reagáltak rájuk érdemlegesen.
Összesen annyit közöltek, hogy „nincs tudomásunk a megkeresésben szereplő állítólagos adatgyűjtésről”, és hozzátették, hogy Magyarország „jogállam, és így minden egyén esetében mindig a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el”.
A Pegasus körüli botrány újabb információiról a Telex.hu oldalán tudunk folyamatosan tájékozódni.