A fűtési szezon beindulásával érdemes pár szót ejteni a megújuló energiafelhasználásól.
Új építésű lakások fejlesztésénél egyre gyakrabban esik a választás az energiaellátás kérdését illetően a geotermikus energiára. A környezetbarát, energia-hatékony megoldás felhasználásával az új, zöldnek nevezett épületek ezáltal bekerülhetnek a legjobb energetikai besorolási kategóriák közé: a leghatékonyabb kategória az ’AA+’, majd ezt követi az ’AA’ és a ’BB’ besorolás.
Az ’AA+’, azaz a legjobb minősítést csak a legkorszerűbb berendezésekkel rendelkező, legjobb színvonalú épületek kaphatják meg. Az új beruházásoknak 2020-tól minimum a ’közel nulla energiaigény’ besorolást kell elérniük, ez a ’BB’ kategóriának felel meg.
A geotermikus hőenergiával való fűtés nem csak a környezetvédelem szempontjából jó választás, de a rezsink is a lehető legalacsonyabbra tud lecsökkenni. Hatalmas előnye, hogy a használata függetleníti a felhasználót a növekvő energiaáraktól, így nem kell a folyamatos áremelésektől tartani.
Az országban egyre több ilyen ingatlanra van példa: a kilencedik kerületi Haller utcában, a kivitelezés fázisában járó ’Ha11er’ elnevezésű projektet tipikus példája egy zöld otthonnak: az energiaellátást ők a geotermikus hőszivattyú alkalmazásával oldják meg, mellette több környezetbarát lépést is felhasználva.
A fűtés-hűtés a földben tárolt hőenergia hasznosításával történik egy hőszivattyún keresztül. Télen a talajból vonja el a hőt majd leadja az épület felé: nyomásváltoztatással pedig magasabb hőmérsékletté alakítja át. Nyáron pedig a hát belsejéből vonva el a hőt, leadva a talaj felé. Tehát a rendszer gyakorlatilag a talaj állandó hőmérsékletét használja fel a fűtés és hűtés érdekében.
Bár a hőszivattyú árammal működik, így az áramszámla megemelkedik, a hagyományos gázszámla elmaradása mellett így is körülbelül 50 százalékát tudjuk megspórolni a hagyományos fűtésnek.