A törvény diszkriminatív hatásairól rendeznek vitát szerdán, de a miniszterelnök nem megy el, helyette Hidvéghi Balázs és Győri Enikő fognak felszólalni.
Június 15-én szavazta meg az Országgyűlés 157 igen szavazattal és 1 nem ellenében a homofób elemekkel teleszúrt pedofiltörvényt, Áder János köztársasági elnök pedig június 23-án alá is írta azt.
A szabályozás Európa szerte felháborodást váltott ki, 13 uniós tagállam ítélte el, így nem meglepő, hogy terítékre került az Európai Parlamentben.
Novák Katalin a következőt nyilatkozta az Atv-nek:
„Valóban a holnapi napon lesz az Európai Parlamentben egy vita, ahol napirendre tűzték a gyermekvédelmi törvényünket. Ami érdekes, hogy még a hivatalos dokumentumot nem is láttuk, a képviselőink a Politico internetes portálról értesülhettek arról, hogy lesz egy határozattervezet, de ezt tegnap estig még nem töltötték fel a hivatalos rendszerbe.”
Hozzátette azt is, hogy „sajnálatos módon nagyon kevesen ismerik a tényleges tartalmát ennek a jogszabálynak. Még egyszer hangsúlyozom, a gyermekekről van szó, tehát 18 év felettiekre egyáltalán nem vonatkozik ez a jogszabálycsomag. A megszületett döntések kizárólagosan a gyermekek védelme érdekében születtek”.
A családokért felelős tárca nélküli miniszter szerint “itt egy statáriális döntést szeretnének elérni a vád megfogalmazását megelőzően, ami úgy tűnik, hogy az Európai Unió különböző intézményeinek egyre inkább bevett gyakorlat. Egy politikai akcióról van szó.”
A vitán európai parlamenti képviselőink fognak felszólalni, Hidvéghi Balázs és Győri Enikő személyében, akik a miniszter szerint majd úgyis helytállnak.
Orbán Viktor egyébként szeret nem megjelenni olyan helyeken ahol kellemetlen helyzetbe kerülhet, legutóbb a magyar válogatott németek ellen játszott meccsét hagyta ki Münchenben, miután ott is hatalmas felháborodás övezte a magyar kormány intézkedéseit.
Az ATV kérdésére a miniszter azt is elmondta, hogy tudomása szerint van egy olyan határozattervezet, amit az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) európai parlamenti frakciója már megfogalmazott, és a nemzeti szuverenitás jegyében született és a nemzeti hatáskörök védelmét tartalmazza. Ehhez a nyilatkozathoz fognak csatlakozni a Fidesz képviselői.
Az Európai Parlament azt szeretné, ha a törvény miatt a jogállamisági elvek érvényesítésére tenne lépést az Európai Bizottság, azonban szerintük nincsen mód arra, hogy elindíthassák a jogállamisági mechanizmust, mivel az az uniós költségvetésről, és a közösségi érdekek védelmezéséről szól.
Azonban ha ez megvalósul, az uniós források folyósítását is fel lehet függeszteni egy tagállammal szemben. Így akár az is megtörténhet, hogy nem hagyják jóvá Magyarország felé a 2021-2027-es költségvetésben ígért pénzügyi forrásokat.
Az, hogy megszavazták a törvényt nem csak az ország pénzügyeire lehet rossz hatással, de társadalmilag is erősen negatív megítélés alakulhat ki a nemzettel kapcsolatban, hiszen az előítéletes, homofób politika amit a kormány folytat teljességgel szembemegy az EU alapvető értékeivel, köztük a szólásszabadsággal és az emberi méltósággal.