A Nincs rá szó podcastsorozat a 24.hu és a Magyar Hospice Alapítvány közös munkájaként jött létre, hogy nyíltan és őszintén beszélhessünk életvégről, halálról és gyászról. Közismert emberek, civilek, életvéggel foglalkozó szakemberek (orvosok, pszichológusok, ápolók) osztják meg tapasztalataikat és érzéseiket, és történeteket hoznak a gyermek- és felnőtthospice világából is. A sorozat vezetője Simonyi Balázs, aki segít megérteni, hogy a halál milyen sokféle módon érinthet bennünket.
Az elmúlás kapcsán különösen nehéz szavakat találni, így gyakran elidegenítjük a halált, ami pedig nehézségeket okoz a félelmeink feloldásában, és megakadályozza a saját és mások elmúlásának feldolgozását. A Nincs rá szó sorozat ennek a problémának a megoldását kínálja.
Az egyes epizódokban különböző szakemberek szólalnak meg, akik saját szakmai tapasztalataikon túl magánéleti élményeikről is beszélnek. Biró Eszter, a Magyar Hospice Alapítvány pszichológusa a tudatos, önazonos haldoklóról, az érintés fontosságáról és az elengedés nehézségeiről számol be. Ő maga 2003 óta a szervezet pszichológusa, és édesanyja tavaly halt meg a budapesti Hospice házban.
A sorozat célja, hogy segítsen felismerni, hogy a halálról való gondolkodás korántsem lelki defekt, hanem szükséges feltétele annak, hogy intenzívebben tudjunk élni és jobban tudjuk értékelni az életet. Így a halál és minden, ami azzal összefügg, egyszerre kimondható, kibeszélhető és megszelídíthető legyen. Biró Eszter és Bérczes Tibor 2020-ban megjelentette A halál életkérdés című könyvét, ami a téma további kibontakoztatását segíti.
Összefoglalva, a Nincs rá szó podcastsorozat egy olyan platform, amely segít a nyílt beszélgetések elindításában, és lehetőséget teremt a halál, a gyász és a veszteség kapcsán szerzett tapasztalatok megosztására. Az epizódokban szereplők különböző szemszögből közelítik meg a témát, ami segít abban, hogy jobban megértsük, hogyan érinthet bennünket a halál, és hogyan tudunk vele megbékélni.
A 24.hu és a Magyar Hospice Alapítvány podcastsorozata, a Nincs rá szó nyíltan beszél életvégről, halálról, gyászról, közismert emberek, civilek és szakemberek tapasztalatait és történeteit mutatva be.